Działania Lecznicze

projekty realizowane dzięki Gminie Miasta Toruń

Lekarska i Pielęgniarska Opieka Paliatywna oraz Hospicjum Domowe

Opieka hospicyjna domowa Medycyna paliatywna jest to dział medycyny , który obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, znajdującymi się w okresie terminalnym choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby . Uzyskuje się to przez: złagodzenie objawów choroby, zapobieganie cierpieniu, niesienie ulgi, eliminowanie bólu i duszności, zachęcenie chorego do aktywnego życia wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych Wskazaniem do objęcia chorego opieką hospicyjna domową jest choroba nowotworowa oraz terminalne stadium innej choroby, np. niewydolności oddechowej, owrzodzeń odleżynowych, AIDS. Pacjent zostaje objęty opieka na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu lub innej placówki specjalistycznej -z poradni lub oddziału szpitalnego. Świadczenie jest bezpłatne. Opieka paliatywna jest sprawowana przez wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny, posiadający bogate doświadczenie medyczne oraz niemedyczne, zapewniając choremu kompleksową pomoc w rozwiązywaniu problemów wraz ze wsparciem dla jego rodziny. W skład zespołu udzielającego świadczenie wchodzi: lekarz pielęgniarka psycholog pracownik socjalny fizjoterapeuta kapelan Opieka medyczna sprawowana jest całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Częstotliwość i czas wizyt są ustalane indywidualnie. Porady lekarskie są ustalane w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż 2 w miesiącu, wizyty pielęgniarskie w zależności od potrzeb, nie rzadziej niż 2 w tygodniu.

Mówi lekarz pracujący w zespole opieki paliatywnej Centrum Pielęgnacji Caritas: "Naszym zadaniem jest zapewnić komfort pacjentowi do samego końca".

Dla lekarza praca w zespole opieki paliatywnej jest szczególnie trudna. Lekarz chciałby ustalić rozpoznanie, ustawić leczenie i mieć efekt, a nasi pacjenci mają rozpoznanie ustalone i rokowanie złe. W tej sytuacji niezwykle ważna jest pomoc psychologiczna. Trzeba tak pokierować pacjentem, aby jak najdłużej byt czynny, aby mógł integrować się z otoczeniem mimo swojej choroby. Chory musi czuć się potrzebny, bardzo ważna jest opieka rodziny. "Trzeba ułatwić mu to przejście na drugą stronę. Moja praca z pacjentami paliatywnymi polega na wizytach raz, dwa razy w miesiącu, w celu sprawdzenia stanu chorego". Sam fakt rozmowy, okazania zainteresowania poprawia podopiecznym samopoczucie.

 

Teresa Fliszewska

Teresa-Fliszewska
Prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek "Łuczniczka"

Badać się trzeba często

Z profilaktyką onkologiczną jest wprawdzie coraz lepiej, ale jeszcze jest wiele do zrobienia. Niestety, wielu pacjentów nadał po prostu boi się wizyty u lekarza i przeprowadzenia szczegółowych badań profilaktycznych. Wydaje mi się. że po prostu boją się usłyszeć złą diagnozę. To bardzo niewłaściwe podejście, ponieważ badać się trzeba często i cyklicznie. To przecież dla naszego dobra, ja jestem tego najlepszym przykładem. Kiedy zauważyłam, że coś ze mną jest nie tak, natychmiast odwiedziłam lekarza. Dzięki szybkiej reakcji nie dostałam ani chemii, ani radioterapii. Po operacji jestem już 8 lat i cieszę się życiem. Dlatego wszystkim paniom, które zastanawiają się czy warto zrobić sobie badania odpowiadam: warto! Nie bójcie się, każde takie badanie zwiększa wasze szanse!